Ndërlidhjet

Kujtohen viktimat e sulmeve terroriste në Paris


Pamje nga ceremonia përkujtimore në Paris

Pamje nga ceremonia përkujtimore në Paris

Disa mijëra persona janë mbledhur sot në Paris të Francës për t'i kujtuar rreth 150 viktimat e sulmeve terroriste, që kanë ngjarë gjatë vitit të kaluar në kryeqytetin francez

Presidenti francez, Francois Hollande, dhe kryetarja e qytetit të Parisit, Anne Hidalgo, e kanë zbuluar pllakën përkujtimore dhe një pemë të gjatë 10 metra të mbjellur në Place de la Republique të Parisit.

Ikona e rokut francez, Johnny Hallyday, e ka interpretuar një këngë ndërsa kori i ushtrisë franceze e ka kënduar himnin kombëtar të Francës.

Ceremonia e sotme është organizuar në kuadër të disa ngjarjeve që janë mbajtur këtë fundjavë, në përvjetorin e parë të sulmeve terroriste në një treg hebre dhe në zyrat e revistës satirike Charlie Hebdo.

Ngjarja e sotme ka përkujtuar njashtu edhe më shumë se 130 personat që u vranë nga një varg sulmesh terroriste në Paris gjatë muajit nëntor, sulme të cilat Shteti Islamik pretendon se i ka organizuar.

XS
SM
MD
LG