Ndërlidhjet

Siri: Nga sulmi vetëvrasës – së paku 23 persona të vrarë


Pamje në Alepo pas një sulmi të mëparshëm

Pamje në Alepo pas një sulmi të mëparshëm

Së paku 23 vetë, shumica prej tyre nga grupi kryengritës sirian, Ahrar al-Sham, janë vrarë nga një sulmues vetëvrasës në qytetin Alepo, ka njoftuar një grup monitorues.

Grupi Observatori sirian për të drejtat e njeriut, me seli në Londër, tha se 19 luftëtarë të këtij grupi islamik, përfshirë katër komandantë dhe katër civilë, ishin vrarë dje në eksplodimin në lagjen Sukari.

Me këtë sulm vetëvrasës u godit një pikë kontrolli në hyrje të një kompleksi të sigurisë, që i takonte grupit al-Sham.

Disa persona që mbaheshin të burgosur aty, mendohet se po ashtu, janë vrarë nga eksplodimi, që i ka shkatërruar tri ndërtesa, ka njoftuar observatori.

Është e paqartë se kush e ka kryer sulmin.

Grupi al-Sham aktualisht është goditur nga një varg sulmesh.

Observatori sirian për të drejtat e njeriut tha se një komandant i al-Shamit dhe 11 anëtarë të familjes së tij, po ashtu, ishin vrarë dje nga një sulm ajror i Rusisë, përfshirë edhe tre fëmijë.

Grupi al-Sham është anëtar udhëheqës i aleancës, Ushtria e Pushtimit, e cila e ka kontrollin në provincën Idlib, së bashku me grupin al-Nusra Front, i ndërlidhur me al-Kaidën.

XS
SM
MD
LG