Ndërlidhjet

Rusi: Savchenko shpallet fajtore


Nadia Savchenko në kafazin metalik të të akuzuarve në një gjykatë në Rusi

Nadia Savchenko në kafazin metalik të të akuzuarve në një gjykatë në Rusi

Një gjykatë në qytetin Donjeck në rajonin jugor Rostov në Rusi, e ka shpallur fajtore piloten ukrainase, Nadia Savchenko, për bashkëpunim në vrasjen e dy gazetarëve rusë në pjesën lindore të Ukrainës, në vitin 2014.

Nadia Savchenko i ka hedhur poshtë akuzat.

Prokurorët rusë kanë kërkuar dënim me burg në kohëzgjatje prej 23 vitesh për Savchenkon.

Ky rast ka shkaktuar zemërim në Ukrainë dhe në vendet e tjera, meqë kritikët e akuzojnë Kremlinin për orkestrim të një procesi propagandues.

Nadia Savchenko ka mbajtur grevë urie në shenjë të protestës kundër mbajtjes së saj në burg.

XS
SM
MD
LG