Ndërlidhjet

Rusët votojnë për zgjedhjet parlamentare


Votimet për zgjedhjet parlamentare ruse në Krime

Votimet për zgjedhjet parlamentare ruse në Krime

Rusia është duke mbajtur zgjedhje në mbarë vendin dhe pritet që partitë e mbështetura nga presidenti Vladimir Putin, të vazhdojnë të dominojnë në Dumën ruse.

Votimet gjithashtu janë duke u zhvilluar edhe në gadishullin e Krimesë Këto janë zgjedhjet e para që po mbahen atje që prej se Moska e aneksoi këtë territor nga Ukraina në vitin 2014.

Votimet në mbarë vendin do të vazhdojnë për 22 orë.

Sondazhet kombëtare të javëve të fundit kanë treguar se partia “Rusia e Bashkuar” që është pro-Krmlinit, me mbështetjen e rreth 50 për qind të votueseve, mund të marrë vota të mjaftueshme për të pasur mazhorancë absolute.

Shtetet e Bashkuara dje kanë deklaruar se votimet për Dumën ruse në Krime, janë të jashtëligjshme. SHBA nuk do të njoh rezultatet e këytre votimeve.

XS
SM
MD
LG