E dielë, maj 24, 2015 Kosova 09:09

Lajmet

Pacolli ftohet në Sudanin Jugor, gjatë shpalljes së pavarësisë

06.07.2011
Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli është ftuar që të marrë pjesë në ceremoninë zyrtare të shpalljes së pavarësisë së Sudanit Jugor me 9 korrik 2011, bën të ditur Zyra për Informim e zëvendëskryeminsitrit Pacolli.

Pas referendumit të suksesshëm për pavarësi, Sudani jugor do të zyrtarizojë krijimin e shtetit.

Në njfotimin për media të zyrës së Pacollit, thuhet se në kuadër të angazhimeve lobuese për shtimin e numrit të njohjeve për shtetin e pavarur të Kosovës, zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë ka takuar mbrëmë dhe sot në Paris, udhëheqësit më të lartë shtetëror të Beninit dhe Togos.

"Takimet më përfaqësuesit e Beninit dhe Togos, ishin vazhdimësi e takimeve që zëvendëskryeministri i Kosovës, z.Pacolli kishte realizuar gjatë vizitave në Afrikë muajin e kaluar. Pacollit i është konfirmuar se njohjet e reja për Republikën e Kosovës, nga disa shtete afrikane, janë çështje ditësh", thuhet në njoftim.

Kalendari

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.