E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 01:40

Lajmet

Mali i Zi gati për bisedimet me BE-në

03.12.2011
Kryeministri i Malit të Zi ka thënë sot se vendi i tij ka bërë gjithçka që është e mundur për të siguruar një datë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim me Bashkimin Evropian.

Duke folur gjatë një takimi në Podgoricë, Igor Llukshiq tha se Mali i Zi ka bërë gjithçka që të sigurojë një datë me 9 dhjetor për fillimin e negociatave, por nëse një gjë e tillë nuk ndodhë, atëherë duhet shikuar për ngjarje të tjera që ndodhin në zemër të Evropës.

“Bashkimi Evropian ka thënë në tetor se Mali i Zi është i gatshëm për t’i filluar negociatat për t’iu bashkuar bllokut dhe se rekomandimi do të prezantohet nga udhëheqësit e BE-së gjatë samitit 2 ditor të enjten”, ka shtuar kryeministri malazias.

Sidoqoftë, Gjermania dhe Franca kanë kërkuar që të ketë shtyrje në fillimin e negociatave për anëtarësim me Malin e Zi deri në qershor të vitit 2012.

Kalendari

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.