E dielë, maj 24, 2015 Kosova 19:16

Lajmet

NATO: IS-i po rekruton njerëz në Afganistan

Komandanti i forcave të NATO-s në Afganistan, gjenerali John F. Campbell.

24.05.2015

Komandanti i forcave të NATO-s në Afganistan, gjenerali John F. Campbell, ka thënë se grupi i Shtetit Islamik (IS) është duke rekrutuar luftëtarë në Afganistan, porse ata nuk janë ende funskionalë.

Ai ka thënë të dielën në Kabul se IS-i po rekruton njerëz në Afganistan dhe në Pakistan.

Sipas tij, shumica e luftëtarëve të IS-it në Afganistan janë kryengritës talibanë që duan të duken “më të fuqishëm”.

Komentet e tij vijnë në kohën e shqetësimeve se grupi ekstremist po krijon vatër në Afganistan, prejse forcat luftarake të NATO-s kanë përfunduar misionin e tyre në këtë vend, në fund të vitit të kaluar.

Shteti Islamik nuk ka pranuar kurrë zyrtarisht se ka prani në Afganistan.

 

 

Kalendari

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.