E hënë, nëntor 30, 2015 Kosova 00:05

Bota

Kufoma e bin Ladenit hidhet në det

Pamje nga një dhomë e vilës ku ishte strehuar Bin Laden...
Pamje nga një dhomë e vilës ku ishte strehuar Bin Laden...
RFE /RL
Njësia elitë e kundër-terrorizmit e SHBA-ve ishte ajo që kreu operacionin e vrasjes së kryeterroristit Osama bin Laden.

Sulmi i forcave amerikane ishte drejtuar ndaj një vile në qytetin Abotabad, rreth 100 km larg Islamabadit.

Vila ishte shumë e madhe dhe besohet se është ndërtuar ekskluzivisht për bin Ladenin. Brenda shtëpisë nuk kishte as telefon e as internet.

Sulmi u shoqërua me luftime në vendin e ngjarjes, derisa Osama është vrarë me plumb në kokë. Trupi i Osama bin Ladenit u mor nga forcat amerikane dhe raportohet se trupat speciale respektuan rregullat e fesë islame gjatë marrjes së kufomës.

Tre burra u vranë bashkë me bin Ladenin, një nga të cilët raportohet të jetë i biri, Hamzai - edhe ai një drejtues i lartë i Al Kaidës.

Zyrtarët amerikanë thanë për AP-në se është vrarë dhe një femër, e cila u përdor si peng nga bashkëpunëtorët e bin Ladenit.

Burimet zyrtare thanë se ka qenë CIA që ka rënë në gjurmët e bin Ladenit dhe më pas në operacion janë përfshirë trupat nga Navy SEAL Team Six, një njësi elite e kundër-terrorizmit.

Pjesëtarët në operacion fluturuan drejt bazës së bin Ladenit me katër helikopterë dhe e kanë qëlluar kryeterroristin në kokë. Identifikimi i tij është bërë përmes ngjashmerisë së fytyrës, por nuk ka informacione nëse do të bëhen dhe analizat e ADN-së.

Kufoma e bin Ladenit u hodh në det, pasi feja islame kërkon varrosjen e shpejtë të të vdekurit, por edhe për atë se asnjë vend nuk ka qenë i gatshëm për t'u bërë streha e fundit e kreut të Al Kaidës.

Forcat amerikane që morën pjesë në operacionin e vrasjes së bin Ladenit nuk pësuan asnjë humbje. (i.b.)
Ky forum është mbyllur
Radhitja e komenteve
Faqja e komenteve nga 1
    E ardhshmja 
Nga : Salahudin Prej : Prishtin
16.05.2011 09:31
ve alejkum per Dritonin nga Franca
Ne jemi robe te All-llahut dhe pasi trupi eshte pa shpirt nuk eshte dert se ku gjendet trupi e zoti jone eshte All-llahu ai eshte krijusi furnizusi mbajtsi ai ka kordinu qdo send ne toke e ne qjell e sa per flamur i cili eshte me prejarje nga rusia ne nuk dalim me te ne dalim me flamur te xhihadit nese dalim me flamurin e All-llahut se per te kemi lind per te luftojm dhe per te do vdesim jo per flamur po per me ngrit fjalen e all-llahut ne Toke
Me vjen keqe qe nje bashk kombas i imi nuk e nje zotin e kete i cili e krijoj nga asgjeja dhe ti ka jep te gjitha te mirat dhe mos ta njofesh ate qe ti ka jep gjithe ato te mire nuk eshte mire ju lutemi te mendoni mire se krijusi yne e meriton qe ta ardhurojm sepse ai ka then se nuk i krijova xhinet dhe njerzitper tjeter ,perveq se te me adhurojn kerkoj falje nese e kam tepru po kini kujdes se ka gjere qe nuk jan per tu tallur
qdo te mire pershendetje te gjithve

Nga : Dritoni Prej : France
15.05.2011 21:48
E ju mjekrroshate e kosoves shkoni merrjani eshtrate" zotit" té juaje osames ose pritni edhe pake se me ja mbledhe edhe ushtarve te ti demonve tjere ne oqean,kure te shkoni ne kete misjon mose e merrni flamurin kombetare se jau porositim nje flamure te osames dhe bandesé se tina .

Nga : naser Prej : kaqanik
14.05.2011 15:05
pershendetje per te gjith e nuk deshta me zgjat shum vetem me then se me vjen shum keq per popullin shqiptar qe nuk din se qka asht feja islame e vetem flasin fjal te kota edhe e perkrahin ameriken e shkelin muslimanin ne kete rast osama bin laden,jemi popull shum i mjer pershendetje per te gjith.

Nga : salahudin Prej : prishtin
11.05.2011 20:59
All-llahu i shtoft Burrat si Osama qe nuk luftojn per pasuri as per mendjemadhesi po per nje bote ne te cilen do zbatohet sheriati

Nga : kalorsi Prej : kosov
11.05.2011 03:31
mos besoni as gje nuk munet me qen e vertet se kto jan vetem lojra te amerikes se bin ladeni aje mesiguri moti vet ka vdek nga natyra-por amerika per hir te shum ushtarve qe jan vra ne luftra neper shtete arab duhet te arsyetohet disi para familjeve te ushtarve kinse e zunum edhe e vram-por ku ken qe nuk e zun me par ke njeri ,,

Nga : dardan Prej : stockholm
09.05.2011 01:12
Per Avni Pogragjen !
Nese je aq i interesuar per leximin e kuranit jo te perkthyer ne gjuhen Shqipe po edhe ate origjinal dhe te parin mund ta ndeshesh ne "Konstantinopol"-apo Istambolli i sotem nuk du te filozofoj po pasi paske aq dituri te kuranit dhe verset e tije sigurisht se i tako´n hierarkise me te drejt studimi te religjionit nese mberin deri ne Istamboll sigurisht se do ta gejn ate qe do ta perkthejne ne gjuhen turke ne kete menyre.!
"Vatansiz Imansiz Dinsiz" Pa atdhe pa Iman e pa fe.
Religjioni ka lindur mbas Kombit o zotni.

Nga : luan Prej : bllac suharek kosov
07.05.2011 22:48
me vjen shum mir qe erdh ky lajm per vrasjen e al kaides binlladenit se boll ke ma ni terorist si ky nuk e meriton as te jetoj me vjen keq nga grat e tina qe i ka lan te gjorat vet se paki 40 gra i ka pas ngushllime familjes ti e bravo i them amerikes se i ja dole per mi kap teroristat si sadam hyseni .sllobodan milloshovi.edhe kti i erdh reni me ne fund biladenit te lumt amerik e si domos barako bames

Nga : hasa Prej : norway
06.05.2011 23:01
Interesat e shteteve te forta e bejn at te ligun qe ne qdo menyr t`i pergjigjet ,ne menyr guerile apo teroriste ajo ishte e vetmja menyr per osamen,e sa per obamen ishte me leht vetem nje mesazh botes se mduhet 200ushtar brenda 24oreve dhe pa diskutim plotsohet numri,edhe ne avganistan vriten njerz te pafajshem edhe ata kan njje enderr per te jetuar me mir,zoti e gezoft ameriken ,jan njerz per lavdat,

Nga : avni pogragja Prej : zvicer
06.05.2011 21:03
desha me pyt qet dardan qe e paska shkru nje koment se dikush po bie ndesh me fen dhe se aj e paska lexu dikun ku shkrun pa atdhe ska fe.kisha dasht me dit nese ka munsi ku e ka lexu ket vers -ajet ky mjeran qe po ja futka kot si plot shqiptar qe sdin qka asht feja e as mjekra e as rendet e fes po tan diten pin birra te ftohta dhe raki te perzime e nmbramje japin komenet neper interneta.
mani o shqiptar se bota po kesh me juve jeni bo si kinezt popull i pa fe por ata po heshtin spo kritikohen mes vete e ju veq kot po ja futni si qe ky dardan.lidert e gjdo bote lidhen per fejen e vet veq shqiptart lidhen per fije

Nga : beqa Prej : Gjermani
06.05.2011 10:41
As Osamen e asnje diktator deri me tani nuk ka mund ta eliminoj askush. Vjen pytja pse? Se te gjithe diktatoret e kan mbeshtetjen nga dikush me i fort. Osama ka qen ai njeri qe bashk me USA (direkt apo indirekt) e ka luft Rusin ne kohen e luftes se ftoht ne afganistan. Largimi i rusis eshte ndihmuar shume nga Muxhahedinet Afgan ku si prijs ka qen Osama. Lufat ne gjirin persik ne mes Iranit dhe Irakut po ashtu ka qen luft ne mes USA dhe rusis ku zgjati 8 vite. Edhe ketu ka qen Sadami bashkluftetar i USA kunder Iranit (Rusis).
Kur filluan Luftrat ne Jugosllavi ishte MIllosheviqi qe provokonte me krahun e tij te fort nga Rusia Evropen dhe Ameriken.
Kur ju premtu Osames shperblimi per ndihmen qe ju dha ne Afganistan ai mbetet i zhgenjyer dhe provon atentat ne WTC ne fillim te vitetve te 90-ta, por qe pa sukses te madh sikur ne rastin tjeter.
Premtimi per Sadamin qe te kete dore mbi Kuvajtin pason me bombardimet nga miku i tij me i mire Xhorxh Bushi Plaki.
Sikur edhe milloesheviqi qe merr denimin e merituar dhe futet ne burg per gjenocidin ne luften e JUgosllavis.
Gadafi e Mubaraku e shume te tjere qe tani kan filluar levizjet popullore per qlirim nga diktatura qe zoti e dine se si do te vjen fundi i tyre. Te gjithe keta kan ndihmen indirekte si nga USA ashtu edhe nga Evropa apo Rusia.
Pytja eshte a duhet tu besojm lojrave Poker qe bejn politikanet e medhenj qe bejne luftera per interesa ekonomike apo edhe per interesa klanore. Une nuk besoj kurr qe Sadami edhe denuar dhe eshte vrar, qe Osama eshte zen dhe ehste vrar, se milloshi ka marr shume medikamente dhe ka vdek.
Per asnjerin nuk ekzistojn fakte e as teza te logjikshme se ata jan vrar apo kan vdekur. Psh. Osama e ka ditur qe 10 vite se kerkohet nga USA, ku ne rajonin ka me shume se 10000 ushtar. E ai zotnia paska qen vetum me nje grua dhe pa truproje e pa asnje njeri pran. KJo ehste rren. Sadami ka pas edhe dy DUPLLO qe ne shume raste i ka perdor gjoja se eshte ai. E millosheviqi vdes ne burg per marrje te medikamenteve pa kontroll. edhe kjo ehst erren, ne burg nuk kam qen kurr, ne polici kam qen 4 ore dhe ma merr mendja se si mund te jete jeta aty. Qdo gje eshte e kontrolluar.
E sa per vrasjen qe u be tash nuk jam gezuar, se njeriu kur vritet quhet vrasje, krim. Edhe ne luft kur dikush zinet rob, nuk guxon te vritet, duhet te trajtohet si rob lufte. E sa per grupin qe eshte formu nga Osama dhe tenton me qdo kushte te bej atentate, kjo nuk eshte mire. Nese dikush te ka borgj, kryejej hesapin me borgjlijen e jo me njerz te pa fajshem. E sa per neve shqipetareve qe nje pjes jan ba simpatizues te osames nuk eshte mire, se ne jemi nje popull i vogel dhe se duhet te jemi njerz paqesor e jo kriminel se neve deri ma tani askush nuk na ka borgj, me perjashtim te luftes 500 vjeqare nga osmanet dhe 100 vjet nga serbija. Besoj se edeh keto do te na kthehen nese ne jemi te perbashket dhe bejm kerkes per kthim.E zgjata pak. Kerkoj ndjes ne marrjen e kohes dhe nese dikush ndjehet i fyer.
Faqja e komenteve nga 1
    E ardhshmja