E enjte, nëntor 26, 2015 Kosova 01:17

Kronika

Kouchner pret negociata rreth autonomisë së veriut

Bernard Kouchner
Bernard Kouchner
Serbia do të kushtëzohet nga Brukseli të vendosë marrëdhënie normale me Kosovën para se të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, ka deklaruar të premten në Prishtinë, ish ministri i Jashtëm i Francës dhe shefi i administratës së UNMIK-ut në Kosovë në periudhën e parë të vendosjes së administratës së Kombeve të Bashkuara pas 12 qershorit të vitit 1999, Bernard Kouchner.

Gjatë një konference për media të mbajtur në Prishtinë, Kouchner ka përshëndetur fillimin e bisedimeve politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe ka shprehur besimin se në fund, palët do të vendosin një normalizim marrëdhëniesh reciproke.

Ka një kushtëzim që vjen nga Brukseli për secilin vend që aspiron integrimet dhe kjo ka të bëj me paqen dhe bisedimet me fqinjët. Nuk e them që Serbia do ta njeh Kosovën tani, kjo do të vjen më vonë, por të tregohet e gatshme për bisedime dhe normalizim”, ka thënë Kouchner.

Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë, sipas tij, do të mund të ndikonte që Kosova të njihej edhe nga pesë vendet anëtare të BE-së si dhe do të zbuste qëndrimin e Rusisë në raport me pavarësinë e Kosovës.

Një nga temat e pashmangshmet dialogut, sipas tij, pritet të jetë çështja e veriut dhe autonomisë për këtë pjesë.

Duke folur nga perspektiva e këtij problemi që nga viti 1999 e këndej, Kouchner ka pranuar edhe fajin e bashkësisë ndërkombëtare që nuk ka shtri autoritetin e vet tej lumit Ibër.

Mendoj se gabimi më i madh ishte ndalesa tek lumi Ibër. Territori i Kosovës ishte mbi malet dhe jo mbi lumin. Kjo, ndoshta nuk ishte zgjidhje e drejtë, por kjo është jeta”.

Ka hapësirë që të negociohet për një autonomi substanciale për këtë pjesë siç është bërë që nga fillimi i krizës dhe ashtu siç është definuar edhe nga komuniteti ndërkombëtar përmes Planit të Ahtisarit”, ka deklaruar Kouchner.

Shtëpia e verdhë në Shqipëri

Po ashtu, Kouchner ka mohuar edhe njëherë se gjatë periudhës së pasluftës dhe kohës sa ishte në krye të UNMIK-ut ka dëgjuar ndonjëherë për të ashtuquajturën “Shtëpi e verdhë” në Shqipëri, ku sipas pretendimeve të Dick Martit, është bërë trafiku i organeve të serbëve të zënë rob nga ana e UÇK-së.

x
Unë kurrë nuk kam dëgjuar për trafik organesh derisa kam qenë në detyrë (shef i administratës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë – UNMIK)..., kurrë, kurrë”.

Kemi pasur 45 mijë ushtarë në rajon, përfshi edhe në Shqipëri, kishim policinë dhe gjithë stafin ndërkombëtar dhe asnjëherë nuk dëgjuam për këtë trafik organesh”, ka deklaruar diplomati francez.

Tash e keni EULEX-in këtu, ata janë në detyrë, janë profesionist dhe mund t’i pyesni ata. Unë kurrë nuk e kam parë këtë ‘shtëpi të verdhë, gjelbër apo të purpurt”, theksoi Kouchner.

Krejt në fund, si një nga personalitet që ka kontribuar në Kosovë, Bernard Kouchner ka shprehur sot habinë e tij se si autoritetet e Kosovës nuk e kanë ftuar atë asnjëherë në shënimin e pavarësisë së Kosovës.

Zijadin Gashi

zijadin.gashi+gmail.com

Zijadin Gashi, i lindur më 01 janar 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001.

Twitter
Ky forum është mbyllur
Radhitja e komenteve
Faqja e komenteve nga 1
    E ardhshmja 
Nga : blerim Prej : gjermani
11.11.2012 16:58
per bujarin populli francez kaqen dhe asht mik i serbis ku edhe vet kushner deklaroi,ky njeri esht regisori,skenaristi,dhe vet aktori kryesor qe eka nda kosoven dhe tash po interesohet per perfundimin e ketij procesi nuik asht ky njeri rastesisht ne keto momente ne kosov e hashimi kame ba veq amin ose qysh tha ky qe un nukam ni asniher per shpin e verdh kthehet e thot um ka than dikush kam pas harru edhe krejt kto vjedhje kto privatizime qesharake kto jan qmim qe jemi tue pagu ket shtet.

Nga : Bujar Prej : France
11.11.2012 13:48
Pasi lexova disa nga komentet e juaja ,ju kisha lutur qe nje here e pergjithmon te mushemi mend ne Shqiptaret,Populli Francez nuk eshte mik i Serbise prej asaj dite kur avionet luftarak Mirage bonbarduan Beogradin keta kuptone, e dijm mire historin per ate nuk duhet me lere te perseritet,Shqiptaret jane trima,koke forte, inteligjent ,keshtu qe eshte ardhun koha lere edhe Kuchnerin te fole qe te doje jemi ne nje Demokraci liria e fjales eshte per te gjithe,keshtu qe ne kemi miq te forte duke u nisur nga shteti me i forte ne Globe,SHBA te e deri te pese shtetet me te fuqishme Europiane perfshire Francen e cila njohu Pavarsine e Kosoves nje dite pas shpalljes se saj shtete sovran e i pavarur , dhe mos mendoni se Franca do ta nderroj politiken e saj ndaj Kosoves jo jo kjo eshte pune e mbaruar dhe territori i Kosoves nuk preket kufijt e saj vetem duhet rrespektuar dhe per kriminelet e luftes e dine valla edhe Kouchner se ska vend ne Mitrovice.

Nga : Anonim
11.11.2012 10:32
Zoteri Bernard sigurisht ambasadori juaj ne Prishtine eshte i kenaqur.
Tani kur Europa do te ket dy shtete jofunkcionale Bosnjen dhe Kosoven nese do te perqafoj elita politike e Kosoves idene e juaj .
Sepse ndarja e Mitrovices u krijua nga trupat Franceze te mos harojm kete fakt.
Ska problem ju kemi miq derisa te eksplodoj populli.
Thaqi e ka kushtetuten dhe besojm se ska rrezik per autonimin e Mitrovices

Nga : Prekazi i mërguar Prej : Loerrach,gjermani
10.11.2012 13:36
Zoti Kushner me gabimet e europës Shqipëria është e coptuar në 5-6 shtete dhe për shkak të këtyre gabimeve që u bënë në Berlin, Londër, Paris e Helsinki Shqipëria është i vetmi shtet që përkufizohet me trojet e veta. Me mëkatet e europës dhe xhynahet e turqisë kombi më i vjetër jo vetëm në ballkan sot ende nuk e ka të zgjidhur statusin sic e kanë fqinjët e tij. Ne pritnim që europa ti korrigjoj të bëmat ndaj këtij kombi të lashtë, ju vazhdoni me të vjetrën. Deri kur kështu? Megjithkëtë, ju bëjë me dije se, populli shqiptar tani nuk është më ai i para një shekulli prandaj, kujdes për hapat e më tutjeshëm. Ne, një pjesë këtij kombi të coptuar dysh, e kemi pasur të qartë se, Pavarësia nuk do na vie si buqet me lule por, pjesa dërmuse nuk është e përgaditur për koncensione të mëtutjeshme. Dhe falë rrethanave aktuale por, më fort historike, ne kemi pranuar planin e z. Ahtisari si kompromisin më të dhimbshëm. Por, jo vetëm agresorit të pangopur me gjak shqitari por, as aleateve të tij tradicional, nuk po u mjafton. Ne duke u nisur nga e kaluara, e dijmë më së miri, cfar do të thot të mos kesh liri, dhe në emër të kësaj ndërgjegjeje, e kemi pranuar dhe do të pranojmë cdo kompromis deri në ate shkallë që nuk do e bën shtetin jo funksional. Por, nëse as kjo nuk do u mjaftoj atëherë me apo pa vetdije po i fryni zjarrit të të cilit nuk do i shpëtoni as ju si shtet dhe si komb. Nëse, edhe një luftë vie në mes të shqiptarëve dhe serbëve, harrone iluzionin se do të vazhdoni me komoditetin në Parisin tuaj romantik.

Nga : Arifi Prej : Holandë
10.11.2012 13:32
Kushneri,është nipi i aleatve dhe miqve më te mdhejë të serbis. Për miqësin dhe shpërblimet që Franca ua bëri serbis, këta të fundit ua ngritën edhe permendoren ne shenjë falenderimi, ne mesë te Kalemegdanit ..qe edhe sot figuron. E tani ne kete kohë edhe Nipi i atyre që dhuruan toka te huaja , mundohet qe te vazhdojë amanetin e ndoshta prindve e Gjyshëve të vet. Qeveritarët Kosovarë që bisedojnë me serbinë duhet të iu shkoi mendja e te dijnë .. që e njejta gjë po iu pergatitët edhe ne këte kohë. Redaksi e nderuarë botojeni kete koment. ..

Nga : ahmeti Prej : tirane/shqiperi
10.11.2012 10:03
Vertete jeni perpjekur e punuar per Kosoven,si administratori pare i saj pas clirimit ne v.1999,por trupat franceze nxituan te vendoseshin ne veri te lumit iber,jo pa qellim..! Edhe ju,jo pa qellim nuk u ngutet te perfshini nen drejtimin tuaj edhe veriun mbi lumin iber...!
Megjithate,per kontributin tuaj sa keni bere,shqiptaret ju jane mirenjohes ju dhe shtetit francez.qe ishte nder te paret qe njohu shtetin e ri te Kosoves.! Veriu Kosoves,nuk ka zgjidhje tjeter pervec pakos se Ahtisarit..! Respekt,Ahmeti

Nga : Luli Prej : zvicer
10.11.2012 09:51
Zotri Kouchner shume mire e paska qartesu se qfar bisedimesh na presin ne te ardhmen.
Autonomi substanciale per veriun.E pranon faktin qe eshte e padrejt por kjo eshte jeta.....
Ne vitin 1999 vete ushtaret francez kane qen pengesa qe UQK te kaloj ne pjesen veriore.
Kete plan e kane programuar shume heret serbia me miqt e vet evropian.
Forcen nuk ekemi per fat te keq,duhet te heshtesh.
I forti te rraf e nuk te lejon me qajt..
Mirpo ata per momentin qe jane ne biseda me serb nuk duhet pranuar autonomi asesi,per deshirene dikjt tjeter kushdo qofte.
Populli i ngrate tregoji nje sakrifece te madhe edhe ne 2004,per Mitrovicen mirpo i ter problemi eshte politik..

Nga : Morina Prej : Suedi
10.11.2012 09:24
Kutija e Aahtidarit e ka mbyll këtë cështje. Nëse u jipet autonomi këtyrë, atherë duhet ndryshu serbet kushtetuten e vet dhe tu jep të njëjten drejtë Kosovës lindore.

Nga : XHA MEMA Prej : OSLO
10.11.2012 00:11
QKA PO SHOH E QKA PO LEZOJ KOSOVA DTE COPTOHET NGA KJO QEVERI QE ESHTE.ME SHNET E BAJSHI O VLLAZER SHQIPTARE.NE JEMI SHKURTE PAMES,ME TE MENQURE JAN SERBET PO EDHE EU.TASHE PO E PRANON KUSHNERI FAJIN VON ESHTE TASHE.PO KU ISHE ATEHER NE VITIN 99 NE GJUME.JU PERSHENDES

Nga : selmani Prej : gjermani
09.11.2012 22:50
kushneri ekapas fjalen e par htojke jenikan ne zerro kqyre ku jeni saher folke zerro ajo fjal su kan reale se na kosovart jemikan te plaqkitur te vran te masakrruar edhe na bojshin fajtor e tasht po del se kushneri epaska kurdis verin e mitrovices tasht don me na kallzu se sa osht ora sosht reale kjo e kurdisne e kushnerit .
Faqja e komenteve nga 1
    E ardhshmja