E premte, nëntor 27, 2015 Kosova 11:02

Bota

Netanjahu kthehet në qeveri, me mandat më të dobët

Benjamin Netanyahu kthehet në qeverii
X
23.01.2013
Parashikimet e para nga zgjedhjet parlamentare në Izrael, tregojnë se kryeministri Benjamin Netanyahu, do të kththet në qeveri, por me mandat më të dobët.
Benjamin Netanyahu kththet në qeveri
RFE /RL
Parashikimet e para nga zgjedhjet parlamentare në Izrael, tregojnë se kryeministri Benjamin Netanyahu, do të kththet në qeveri, por me mandat më të dobët.

Parashikimet e para në tri stacionet televizive izraelite tregojnë se aleanca ndërmjet Partisë Likud të qendrës së djathtë të Netanyahut dhe partisë utlranacionaliste Yisrael Beteinu, një grup i ish ministrit të jashtëm Avigdor Lieberman, do të fitoj vetëm 31 ulëse në Parlament, 11 më pak se sa i kishte para zgjedhjeve  të parakohshme.

Parlamenti ose Kneseti Izraelit ka 120 ulëse.

Netanyahu u tha mbështetësve se do ta formoj një koalicion të gjërë.

Rezultatet e para zyrtare të zgjedhjeve të djeshme priten sot më vonë gjatë ditës.(f. b.)
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum