E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 03:12

Lajmet

Berisha mbështet dialogun Kosovë- Serbi

Sali BerishaSali Berisha
x
Sali Berisha
Sali Berisha
Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka shprehur përkrahjen e Shqipërisë për dialogun për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, duke thënë se "shtetet fqinje duhet t’i zgjidhin çështjet e hapura, bilateralisht".

Ai po ashtu vlerësoi marrëveshjen për menaxhimin e integruar të kufijve(IBM), duke theksuar se kjo marrëveshje duhet të implemetohet sa më shpejt.

Berisha i ka bërë këto komente pas takimit me ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, i cili po qëndron në një vizitë zyrtare në Tiranë.

Në javën e kaluar është mbajtur takimi i fundit mes kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, nën ndërmjetësimin e BE-së, ndërsa është paralajmëruar një tjetër për në muajin dhjetor.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.