E dielë, maj 24, 2015 Kosova 13:08

Lajmet

Siri: Qeveria e ka ndërprerë qasjen në Internet

x
Dy kompani monitoruese të Internetit me seli në Shtetet e Bashkuara thonë se qeveria e Sirisë e ka ndërprerë qasjen në Internet në gjithë vendin.

Aktivistët në Siri, të kontaktuar me telefona satelitorë, e kanë konfirmuar ndërprerjen e paprecedent të Internetit, që u bë në kohën e luftimeve të ashpra në kryeqytetin Damask.

Firma e sigurisë së rrjetit me seli në Shtetet e Bashkuara, Renesys, tha se Siria efektivisht e ka shkyqur Internetin diku në mesditë.

Kompania tjetër me seli në Shtetet e Bashkuara, që distribuon përbërje në Internet, Akamai Technologies, poashtu e ka konfirmuar ndaljen totale të Internetit.

Siria shpeshherë pjesërisht e ka shkyqur Internetin, gjatë 20 muajve të kryengritjes kundër regjimit të presidentit Bashar al-Assad, por është e paprecedente ndalja e totale.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.