E premte, maj 22, 2015 Kosova 22:38

Lajmet

BE: Shef i ri i misionit EULEX – Bernd Borchardt

x
Diplomati gjerman, Bernd Borchardt, është emëruar shef i ri i misionit të Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX.

Siç ka njoftuar Këshilli i Bashkimit Evropian, ai këtë detyrë e merr me 1 shkurt të vitit 2013, duke e zëvendësuar kështu francezin, Xavier Bout de Marnhac, i cili në këtë post ishte prej 15 tetorit të vitit 2010.

Qëllimi themelor i misionit EULEX në Kosovë, që ka filluar në vitin 2008, është ndihma dhe mbështetja e autoriteteve të Kosovës në fushën e sundimit të ligjit, me fokus specifik në sistemin gjyqësor.

Ky mision kryesisht përbëhet nga oficerët policorë, gjyqtarët, prokurorët dhe doganierët. 

Vendimi për emërimin e zotit Borchardt në krye të misionit EULEX në Kosovë, është marrë nga Komiteti për Politikë dhe Siguri i Bashkimit Evropian.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.