E premte, maj 22, 2015 Kosova 21:06

Lajmet

Qeveria dënon sulmin ndaj zv/shefit të Zyrës në Veri

Ndërtesa e Zyrës Administrative e Qeverisë së Kosovës për veriun, MitrovicëNdërtesa e Zyrës Administrative e Qeverisë së Kosovës për veriun, Mitrovicë
x
Ndërtesa e Zyrës Administrative e Qeverisë së Kosovës për veriun, Mitrovicë
Ndërtesa e Zyrës Administrative e Qeverisë së Kosovës për veriun, Mitrovicë
Plagosja me armë zjarri e zëvendësshëfit të Zyrës Administrative në veri të Mitrovicës është akt kriminal dhe i patolerueshëm për Qeverinë e Republikës së Kosovës, ka thënë përmes një deklarate për media Qeveria e Kosovës.

Persona të panjohur, mbrëmë kanë plagosur zëvendësshefin e Zyrës Administrative të Republikës së Kosovës për veri, Dushan Milisavleviq.

"Qeveria e Republikës së Kosovës është e vendosur dhe do të bëjë gjithcka që është e mundur për të siguruar gjithë personelin dhe funksionimin e plot të Zyrës Administrative në veri. Aktet e tilla të dhunshme nuk do të mund të pengojnë gatishmërinë e institucioneve shtetërore të Kosovës për të vënë rendin dhe ligjin edhe në kët pjesë të vendit," thuhet ndër të tjera në deklaratë.

Qeveria e Republikës së Kosovës ka kërkuar nga Policia e Kosovës dhe mekanizmat e tjerë ndërkombëtarë të sigurisë "që të ndërmarrin të gjitha veprimet për të identifikuar aktorët e ketij sulmi dhe për t'i vënë ata para drejtësisë".

Në deklaratë thuhet se "Qeveria e Kosovës do të vazhdojë aktivitetet për implementimin e marrëveshjes së IBM-it, pa marrë parasysh pengesat që do të mundohen të shkaktojnë strukturat ilegale kriminale në këtë pjesë të Kosovës".

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.