E martë, dhjetor 01, 2015 Kosova 17:28

Lajmet

Arrestohet polaku, hodhi bojë mbi ikonën kishtare

Manstiri jasna Gora ne Czestochowa, Poloni, foto nga arkiviManstiri jasna Gora ne Czestochowa, Poloni, foto nga arkivi
x
Manstiri jasna Gora ne Czestochowa, Poloni, foto nga arkivi
Manstiri jasna Gora ne Czestochowa, Poloni, foto nga arkivi
Policia në Poloni ka arrestuar një person  58-vjeçar, pasi hodhi kanaçe me bojë në një ikonë të nderuar të Virgjëreshës Mari, për të cilën besimtarët thonë se bën mrekulli.

Rojet në një manastir në qytetin jugor të Czestochowas e zunë personin, pasi ai hodhi kanaçe mbi Madonan e zezë të Jasna Gorës, një ikon të errët, për të cilën, shumë polakë besojnë se i ka zmbrapsur trupat suedeze, që pëpiqeshin ta pushtonin manastirin në shekullin e 17-të dhe i ka dhënë fund epidemisë së murtajës në vitin 1711.

Ikona, e cila është e mbuluar me xham mbrojtës nuk u dëmtua.

Një zëdhënëse e policisë lokale tha se sulmuesi është marrë në pyetje nga policia dhe mund të ngarkohet me akuzat për ofendim të ndjenjave fetare.

Asnjë motiv nuk është dhënë për sulmin, i cili ka tronditur shumë njerëz në vendin  katolik.