E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 16:54

Lajmet

SHBA: Nga të shtënat në shkollë mbi 20 të vrarë, përfshirë fëmijë

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Shumë njerëz, përfshirë dhe fëmijë raportohet se janë vrarë kur të paktën një sulmues ka hapur zjarr në një shkollë në Newtown, në Konektikat.

Duke cituar burime anoniome, televizioni CBS news, raporto se të paktën 27 persona janë vrarë në shkolëln fillore Sandy Hook .

Thuhet se 15 nga të vrarët janë fëmijë.

Sulmuesi thuhet se ishte i ati i një nxënësi në shkollë.

Shkolla kishte fëmijë të moshës parashkollore deri në klasën e katërt, ose nga mosha 5 deri në 10 vjeç.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.