E premte, maj 22, 2015 Kosova 22:38

Lajmet

Aktori francez heq dorë nga pasaporta e Francës

Aktori Gerard DepardieuAktori Gerard Depardieu
x
Aktori Gerard Depardieu
Aktori Gerard Depardieu
Aktori francez, Gerard Depardieu, ka akuzuar kryeministrin e Francës, Jean Mars Ayrault, për fyerje dhe ka thënë se do të heqë dorë nga pasaporta franceze në shenjë protese.

Kryeministri Ayrault, javën e kaluar, e ka quajtur Depardieun “patetik” dhe “jopatriot”, pas zërave se aktori 64-vjeçar ka nisur të banojë në një fshat belg - rreth dy kilometra përtej kufirit - siç duket për të shmangur pagesën e taksave franceze. 

Të dielën, javorja “Le Journal u Dimache” ka publikuar një letër të hapur, në të cilën aktori ka akuzuar kryeministrin për trajtim të padrejtë.

Ai po ashtu ka thënë se ka paguar 85 për qind të tatimit mbi të ardhurat e tij në vitin 2012.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.