E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:23

Lajmet

Gjendet nëndetësja e mbytur në LDB

Mbetjet e nëndetëses sovjetikeMbetjet e nëndetëses sovjetike
x
Mbetjet e nëndetëses sovjetike
Mbetjet e nëndetëses sovjetike
Mbetjet e një nëndetëseje sovjetike, të mbytur gjatë Luftës së Dytë Botërore, janë gjetur në Detin Baltik të bregut lindor të Suedisë.

Marina suedeze ka konfirmuar gjetjen e tyre në juglindje të ishullit Baltik.

Besohet se nëndetësja është mbytur në vitin 1941. Ajo është gjetur në një zonë të minuar nga forcat gjermane gjatë luftës.

Marina ka thënë se ka publikuar një video dhe fotografi  të nëndetëses në ueb-faqen e saj.

Ajo ka thënë se ka njoftuar edhe autoritetet ruse për lokacionin.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.