E premte, maj 22, 2015 Kosova 21:07

Lajmet

Britani: Mbretëresha në takim historik me qeverinë

Mbretëresha Elizabeta e Dytë me kryeministrin Cameron në mbledhjen e qeverisë britanikeMbretëresha Elizabeta e Dytë me kryeministrin Cameron në mbledhjen e qeverisë britanike
x
Mbretëresha Elizabeta e Dytë me kryeministrin Cameron në mbledhjen e qeverisë britanike
Mbretëresha Elizabeta e Dytë me kryeministrin Cameron në mbledhjen e qeverisë britanike
Mbretëresha Elizabeta e Dytë sot ka bërë një veprim historik, duke marrë pjesë në mbledhjen e qeverisë.

Kështu, ajo u bë monarku i parë, që merr pjesë në takimin e qeverisë prej vitit 1781.

Mbretëresha 86 vjeçare, ishte ulur ndërmjet kryeministrit britanik, David Cameron, dhe sekretarit të jashtëm, William Hague, dhe i kishte ndjekur procedurat për 30 minuta.

Një zëdhënës i qeverisë tha se temë në agjendën e mbledhjes së kabinetit ishte ndryshimi i planifikuar për rregulloret e pasardhësit mbretëror.

Ngjarja e sotme ishte pjesë e manifestimeve me rastin e 60 vjetorit të Mbretëreshës në fron.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.