E dielë, maj 24, 2015 Kosova 11:05

Lajmet

"Gangnam Style" arrin 1 miliard klikime në YouTube

PSYPSY
x
PSY
PSY
Video e këngës “Gangnam Style” cila ka arritur një popullaritet të jashtëzakonshëm e kënduar nga reperi i korean PSY, ka thyer një rekord me 1 miliard klikime në web-faqen YoutTube.

Është hera e parë që ndonjë video ka mund të arrij një numër kaq të madh të klikimeve. Video ishte postuar më 15 korrik të këtij viti, dhe ka arritur që deri më tani mesatarisht të ketë 200 milion klikime për muaj.


Rekordi i kaluar ka qenë me 800 milion klikime të cilin e ka mbajtur video e këngës “Baby” e kënduar nga Justin Bieber.

“Gangnam Style” gjithashtu është emri e dytë më i kërkuar në Google gjatë vitit 2012, pas këngëtares “Whitney Houston”, e cila vdiç në shkrut të këtij viti.

Në fillim të këtij viti, reprei PSY emri i vërtet i të cilit është Park Jae-Sang është shpërblyer me Urdhërin Okgwan, një nga urdhërat më të lartë të Koresë së Jugut.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.