E dielë, maj 24, 2015 Kosova 13:10

Lajmet

Itali: Monti e refuzon ofertën e Berlusconit për koalicion

Mario MontiMario Monti
x
Mario Monti
Mario Monti
Kryeministri italian në dorëheqje, Mario Monti, thotë se ai nuk do ta pranoj ofertën e ish kryeministrit Silvio Berlusconi për koalicion, për zgjedhjet parlamentare, që pritet të mbahen aty kah fundi i muajit shkurt.

Në një konferencë për gazetarë, sot në Romë, zoti Monti tha se ai do ta shqyrtonte pjesëmarrjen në garë nëse këtë do ta kërkonte ndonjë “forcë kredibile politike”.

Ai poashtu theksoi se do ta shqyrtoj edhe ndonjë ftesë eventuale për të punuar në qeverinë e re pas zgjedhjeve.

Zoti Monti ka shfaqur shpresën se agjenda e tij e reformave do të vazhdoj edhe pas zgjedhjeve të reja.

Ai ka dhënë dorëheqje më 21 Dhjetor, pasi qeveria e tij e humbi mbështetjen e Partisë Popullore të Lirisë, së udhëhiqet nga Berlusconi.

Presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano, e ka shpërndarë parlamentin dhe ka kërkuar që Monti ta vazhdoj punën e tij si kryeministër deri pas zgjedhjeve.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.