E dielë, maj 24, 2015 Kosova 09:08

Lajmet

Brahimi: Situata në Siri – shqetësuese

I dërguari i Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe për Sirinë, Lakhdar Brahimi.I dërguari i Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe për Sirinë, Lakhdar Brahimi.
x
I dërguari i Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe për Sirinë, Lakhdar Brahimi.
I dërguari i Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe për Sirinë, Lakhdar Brahimi.
I dërguari i Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe për Sirinë, Lakhdar Brahimi, ka takuar sot në Damask presidentin sirian, Bashar al-Assad.

Takimi është mbajtur pas dyerve të mbyllura, ndërsa ka marrë pjesë edhe zëvendësministri i Jashtëm i Sirisë, Faissal Micdat.

Brahimi u ka thënë gazetarëve se situata në Siri vazhdon të jetë “shqetësuese”, por ka shfaqur shpresën për ndalimin e gjakderdhjes.

“Situata në Siri është shqetësuese, por ne shpresojmë se të gjitha palët do të lëvizin përpara në gjetjen e një zgjidhjeje, të cilën e dëshiron populli sirian dhe i gëzohet paraprakisht”, ka thënë Brahimi.

Departamenti për të dhënat e revolucionit në Siri ka njoftuar sot për bilancin e viktimave nga 15 marsi i vitit 2011, kur edhe ka nisur kryengritja, e deri më sot.

Shifrat flasin për një total prej 46,176 njerëzish të vrarë në 647 ditë trazira.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.