E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 18:26

Lajmet

Indi: Viktima e dhunimit grupor – në gjendje kritike

Pamje nga një protestë në Indi, gjatë së cilës policia ka hedhur topa uji kundër deemonstruesvePamje nga një protestë në Indi, gjatë së cilës policia ka hedhur topa uji kundër deemonstruesve
x
Pamje nga një protestë në Indi, gjatë së cilës policia ka hedhur topa uji kundër deemonstruesve
Pamje nga një protestë në Indi, gjatë së cilës policia ka hedhur topa uji kundër deemonstruesve
Mjekët në Singapor që e trajtojnë viktimën e dhunimit grupor në Indi, thonë se ajo është në “gjendje ekstremisht kritike”.

Studentja 23 vjeçare dhe dashnori i saj ishin sulmuar brutalisht nga gjashtë njerëz në një autobus të qytetit më 23 dhjetor në Nju Delhi.

Ajo të enjten është dërguar për mjekim në Singapor.

Raportohet se studentja e dhunuar kishte përjetuar sulm në zemër, derisa ishte në Indi.

Ky dhunim grupor ka nxitur protesta masive në gjithë Indinë, me ç’rast demonstruesit kërkonin që qeveria të bëjë më tepër për t’i mbrojtur femrat.

Të gjashtë personat e dyshuar për dhunim janë arrestuar.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.