E premte, maj 22, 2015 Kosova 21:07

Lajmet

Turqia, bisedon me udhëheqsin e kurdëve

Foto IlustrueseFoto Ilustruese
x
Foto Ilustruese
Foto Ilustruese
Media turke raportojnë se Ankaraja është në bisedime me themeluesin e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PPK) në lidhje me çarmatimin e grupeve të jashtëligjshme.
Zyrtarët turq nuk ofruan detaje të bisedimeve me Abdullah Oçalan, i cili po vuan një dënim të përjetshëm me burg.

Deklaratat vijnë, pasi që Yalcin Akdogan, një këshilltar i kryeministrit Rexhep Tajip Erdogan, i ka thënë televizionit turk NTV se konflikti me këto grupe do të zgjidhet vetëm me verpime ushtarake.

Oçalan është arrestuar në Kenia në vitin 1999 dhe mbahet në një burg që ndodhet në një ishull pranë Stambollit. Oçalan, i cili ishte akuzuar për terrorizëm, atëbotë ishte dënuar me vdekje, por më vonë iu dha një dënim i përjetshëm pas një presion ndërkombëtar të bërë ndaj Ankarasë.

PPK, e cila nga Ankaraja dhe Uashingtoni cilësohet si një organizatë terroriste, gjatë vitit 1984, kishte filluar një konflikt të armatosur në julindje të Truqisë, ku kishin humbur jetën rreth 45 mijë njerëz.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.