E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 00:09

Lajmet

Pakistan: Vriten 11 persona nga një shpërthim

Foto IlustrueseFoto Ilustruese
x
Foto Ilustruese
Foto Ilustruese
Policia pakistaneze thotë se një sulm me bombë vrau të paktën 11 persona dhe plagosi shumë të tjerë në një zonë të mbushur me njerëz në qytetin jugperëndimor Quetta në Pakistan.

Nuk është ende e qartë se cili ishte caku i këtij shpërthimi në Sheshin Bacha Khan. Radio Mashaal e RFE/RL-së, raporton se më shumë se 30 njerëz janë plagosur në këtë shpërthim, që ndodhi në afërsi të një pikë-kontrolli paraushtarak.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Quetta, kryeqyteti i Provincës Balochistan, është përballur me një kryengritje që zgjatë me dekada nga nacionalistët Baluch të cilët kërkojnë autonomi më të madhe dhe kontroll të një pjesën më të madhe të burimeve natyrore të krahinës.

Kohëve të fundit krahina ka dëshmuar një rritje të numrit të sulmeve dhe shpërthimeve të cilat kanë pasur për cak sulmi muslimanët shi'it dhe punonjësit e qeverisë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.