E dielë, janar 25, 2015 Kosova 13:15

Lajmet

Pakistan: Thirret i dërguari i Indisë lidhur me vrasjet

Kufiri ndërmjet Pakistanit e IndisëKufiri ndërmjet Pakistanit e Indisë
x
Kufiri ndërmjet Pakistanit e Indisë
Kufiri ndërmjet Pakistanit e Indisë
Qeveria e Pakistanit e ka ftuar sot të dërguarin e Indisë në Islamabad, për të protestuar kundër vrasjes së dy ushtarëve pakistanezë, gjatë të shtënave ndërkufitare në rajonin kontestues të Kashmirit.

Pakistani thotë se trupat e Indisë e kanë vrarë dje një ushtar pakistanez, pasi të dielën ishte vrarë një ushtar tjetër.

India e ka bërë një protestë të ngjashme diplomatike më herët këtë javë, pasi tha se dy ushtarë të saj ishin vrarë të martën dhe trupat e tyre të pajetë ishin sakatuar.

Pakistani i ka hedhur poshtë akuzat.

Kashmiri është i ndarë ndërmjet Pakistanit e Indisë, që janë me armatim atomik, me një kufi të fortifikuar fuqishëm, që njihet si Linjë e Kontrollit.

VOX

Prishtina

Pritjet e të rinjve për vitin 2015

Në rubrikën tonë të përjavshme VOX, të Radios Evropa e Lirë, kemi marrë mendimet e të rinjve, rreth asaj se çka ata presin nga viti 2015