E enjte, prill 24, 2014 Kosova 11:26

Lajmet

Rusi: U vra shefi i krimit në Moskë

Policia dhe hetuesit e tubuar në vendin e vrasjes së njërit prej shefave të krimit në MoskëPolicia dhe hetuesit e tubuar në vendin e vrasjes së njërit prej shefave të krimit në Moskë
x
Policia dhe hetuesit e tubuar në vendin e vrasjes së njërit prej shefave të krimit në Moskë
Policia dhe hetuesit e tubuar në vendin e vrasjes së njërit prej shefave të krimit në Moskë
Madhësia e shkronjave - +
Një person, që konsiderohet njëri nga shefat më famëkeq të krimit, është vrarë sot në Moskë.

Zyrtarë të policisë së Moskës kanë thënë se personi Aslan Usoyan, më shumë i njohur si “gjyshi Khasan”, qartas ishte qëlluar nga një snajper nga kulmi i një ndërtese, derisa ai po largohej nga një restorant.

Mediat ruse raportojnë se Usoyan ishte i involvuar në bixhoz, ndërtimtari dhe biznese të trafikimit të drogës.

Aslan Usoyan, 75 vjeçar, ishte kurd i lindur në Gjeorgji.

Ai u kishte shpëtuar disa përpjekjeve pët ta vrarë. Përpjekja e fundit ishte bërë në Moskë në vitin 2010.

Njëri nga ndihmësit e tij më të afërt, Vyacheslav Ivankov, i njohur me nofkën “japonezi i vogël”ishte plagosur nga snajperi, derisa largohej nga një restorant në Moskë, në vitin 2009. Nga plagët e pësuara ai kishte vdekur në muajin tetor të po atij viti.