E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 09:16

Lajmet

Konflikt ndërfetar në jug të Egjiptit

Foto IlustrueseFoto Ilustruese
x
Foto Ilustruese
Foto Ilustruese
Polica egjiptiane ka hedhur gas-lotësjellës për të shpërndarë qindra protestues myslimanë të mbledhur afër një kishe në jug të Egjiptit, gjatë dhunës së fundit sektare në vend.

Banorët e fshatit al-Marasheda të provinces Qena, kanë thënë se protestuesit kanë hedhur gurë në kishën e fshatit. Raportohet se gjatë natës janë djegur disa dyqane, pronë e të krishterëve. Ende nuk ka ndonjë raport për viktima.

Shpërthimi i dhunës ka ardhur si pasojë e akuzave të fshatarëve ndaj një pronari të dyqanit se e ka sulmuar një vajzë 6-vjeçare të përkatësisë myslimane.

Autoritetet lokale janë cituar të kenë thënë se kanë filluar të hetojnë rastin.Të krishterët në Egjipt përbëjnë 10 për qind të popullatës 82 milionëshe të këtij vendi.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.