E dielë, maj 24, 2015 Kosova 21:16

Lajmet

Afganistan: Rreth 30 militantë vriten nga sulmi ajror i amerikanëve

Harta e AfganistanitHarta e Afganistanit
x
Harta e Afganistanit
Harta e Afganistanit
Autoritetet në provincën Nooristan në lindje të Afganistanit kanë thënë se sulmet ajrore të SHBA-ve kanë shkaktuar më shumë se 30 viktima në radhët e militantëve.

Ende nuk është bërë i qartë se sa është numri i sakt të vrarëve dhe të plagosurve nga këto sulme. Në mesin e viktimave thuhet se ka militantë afgan dhe pakistanez.

Shefi i sigurisë në provincën e Nooristanit Ghulamullah Nooristani i ka thënë të martën Radios Afganistani i Lirë të RFE/RL-së se, ofensiva është kryer të hënën nga dy avionë të cilët nga distanca kanë sulmuar kryengritësit armatosur në rajonin e largët të grykës së Bazgal-it.

Ushtria amerikane ende nuk ka dhënë ndonjë deklaratë lidhur me incidentin.

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.