E premte, maj 22, 2015 Kosova 16:33

Lajmet

Clinton mbron angazhimet për sigurinë diplomatike

x
Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, ka mbrojtur angazhimin për siguri të departamentit të saj, në një seancë dëgjimore të Kongresit për sulmin e vitit të kaluar në Konsullatën e SHBA-së në Libi.

Clinton i ka thënë Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit se Departamenti i Shtetit është duke lëvizur me shpejtësi dhe agresivitet për të përmirësuar sigurinë në misionet diplomatike në mbarë botën.

Rishikimi i sigurisë pason sulmin e 11 shtatorit të vitit 2012 në konsullatën amerikane në Bengazi të Libisë, ku kanë humbur jetën katër amerikanë, përfshirë ambasadorin Chris Stevens.

Clinton ka thënë se, si diplomatja më e lartë e Amerikës, merr përgjegjësinë e plotë për gabimet e departamentit që kanë çuar në sulmin ndaj konsullatës.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.