E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 04:42

Lajmet

Rritet sërish papunësia në Spanjë

Këmbimore, Madrid, foto nga arkiviKëmbimore, Madrid, foto nga arkivi
x
Këmbimore, Madrid, foto nga arkivi
Këmbimore, Madrid, foto nga arkivi
Papunësia në Spanjë është ngritur në 26.2 për qind, pasi numrit të të papunëve iu shtuan edhe 187 mije e 300 të tjerë në tremujorin e katërt të vitit 2012, bëri të ditur enti i statistikave INE.

Sipas INE, Spanja ka tash 5.97 milionë të papunë.

Shifrat, sipas DPA-së u bënë publike pas një njoftimi që bëri të mërkurën Banka e Spanjës, se ritmi i recesionit ishte përshpejtuar në tremujorin e fundit.

Gjate vitit 2012, ekonomia është tkurrur për 1.3 për qind, më pak sesa parashikimet prej 1.5 për qind të qeverisë.

Ndërkohë Fondi Monetar Ndërkombëtar lëshoi një vlerësim të zymtë për Spanjën, duke parashikuar se ekonomia këtë vit do të tkurret me 1.5 për qind.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.