E premte, maj 22, 2015 Kosova 16:33

Lajmet

Fule: KE mbështet hetimet e EULEX-it

Stefan FuleStefan Fule
x
Stefan Fule
Stefan Fule
Komisioni Evropian mbështet plotësisht hetimet e EULEX-it, mbi dyshimet për krimet e kryera në periudhën e konfliktit në Kosovë, sikurse edhe ato që kanë dalë nga raporti i Dick Marty-t, ka deklaruar në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, komisionari për Zgjerim i BE-së, Stefan Fule.

Në fjalimin drejtuar deputetëve, Fule ka theksuar se në pranverë pritet, një numër i raporteve, mbi bazë të të cilave, Këshilli do të shqyrtojë nëse do të miratojë nisjen e bisedimeve me Kosovën për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit.

Ai shtoi se këtë vit duhet të shihet edhe përparimi në dialogun për liberalizimin e vizave me Kosovën.

Duke folur për vendet e tjera në Ballkan, Fule theksoi se Komisioni Evropian do të publikojë në pranverë raportin e fundit të monitorimit për Kroacinë, dhe se Këshilli do të shqyrtojë nëse është bërë përparim i mjaftueshëm për hapjen e negociatave për anëtarësim me Serbinë dhe Maqedoninë.

Varësisht nga përparimi, është i mundur edhe një raport për Shqipërinë, ka thënë Fule.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.