E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 04:43

Lajmet

SHBA: Amerikani dënohet me 35 vjet për terror në Mumbai

Parulla kundër sulmit terrorist në Mumbai të IndisëParulla kundër sulmit terrorist në Mumbai të Indisë
x
Parulla kundër sulmit terrorist në Mumbai të Indisë
Parulla kundër sulmit terrorist në Mumbai të Indisë
Shtetasi amerikan me origjinë pakistaneze, David Coleman Headley, që ka luajtur rol kryesor në sulmin terrorist në vitin 2008 në qytetin e Indisë, Mumbai, është dënuar sot me 35 vjet burg në Shtetet e Bashkuara.

Personi David Coleman Headley kishte deklaruar se e ndjehet fajëtor për mbledhjen e informacioneve për caqet potenciale në Mumbai, për militantët pakistanezë, që e kishin ndërmarrë sulmin, nga i cili u vranë 160 vetë.

Ai ishte pajtuar ta pranoj fajësinë në vitin 2010 për ta shmangur dënimin e mundshëm me vdekje.

Atij i është premtuar se nuk do të dërgohet në Indi.

Vitin e kaluar, India e ka varur të vetmin sulmues të mbijetuar në Mumbai, Muhammad Ajmal Kasab.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.