E hënë, janar 26, 2015 Kosova 15:26

Lajmet

Egjipt: Opozita refuzon të flas me presidentin

Protestat në EgjiptProtestat në Egjipt
x
Protestat në Egjipt
Protestat në Egjipt
Grupi kryesor opozitar i Egjipit, ka refuzuar thirrjen e Presidentit Muhamed Morsi për një dialog kombëtar lidhur me gjykimet me vdekje.

Mohamed ElBaradei nga Fronti Opozitar për Shpëtim Kombëtar e ka quajtur thirrjen e presidentit me “përmbajtje boshe”.

Koalicioni tha se do të marrë pjesë në bisedime vetëm nëse Morsi pranon përgjegjësinë për gjakderdhjen e krijuar ditëve të fundit.

Të dielën, Morsi shpalli gjendje të jashtëzakonshme gjashtëmujore për tre qytetet në kanalin e Suez-it – në Port Said, Suez, dhe Ismailia – si dhe në krahinat përreth tyre, pas trazirave të shkaktuara gjatë fundjavës të cilat lanë më shumë se 50 të vdekur.

Dhuna shpërtheu pasi një gjykatë miratoji dënime me vdekje për tifozët e futbollit lidhur me përfshirjen e tyre në trazirat vdekjeprurëse në Port Said vitin e kaluar.

VOX

Prishtina

Pritjet e të rinjve për vitin 2015

Në rubrikën tonë të përjavshme VOX, të Radios Evropa e Lirë, kemi marrë mendimet e të rinjve, rreth asaj se çka ata presin nga viti 2015