E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 18:26

Lajmet

Ukrainë: Nacionalisti rus Vladimir Zhirinovsky goditet me lakër të prishur

Kiev - Vladimir Zhirinovsky, Udhëheqës i Partisë Liberal Demokratike të RusisëKiev - Vladimir Zhirinovsky, Udhëheqës i Partisë Liberal Demokratike të Rusisë
x
Kiev - Vladimir Zhirinovsky, Udhëheqës i Partisë Liberal Demokratike të Rusisë
Kiev - Vladimir Zhirinovsky, Udhëheqës i Partisë Liberal Demokratike të Rusisë
Një grua hodhi lakër të prishur mbi politikanin nacionalist rus Vladimir Zhirinovsky gjatë një konference shtypi të mbajtur të hënën në Kiev. Kjo grua e re akuzoi e Zhirinovskin për, siç e quajti ajo, “Ukrainofobi”.

Truprojat e Zhirinovski reaguan menjëherë dhe e larguan gruan dhe mbështetësit e saj nga salla e konferencave. Zhirinovski dukej shumë i inatosur dhe e qortoi me zë të lartë truprojat e tij për “moskryerjen e punës së tyre në nivelin e duhur”.

Ai gjithashtu pohoi ka akuzuar sulmuesen se është paguar për të bërë këtë veprim.
” Zhirinovsky i cili është Udhëheqës i Partisë Liberal Demokratike të Rusisë ka qenë i njohur për deklaratat e tij të diskutueshme në lidhje me shtetësinë e Ukrainës, Kazakistanit dhe të disa ish-republikave të tjera sovjetike.

Në konferencën për media të mbajtur të hënën, Zhirinovsky i bëri thirrje Ukrainës që të vendosë lidhje më të ngushta me Rusinë në vend se, siç thotë ai, “të bëhet një anëtare i nivleit të dytë në Bashkim Evropian”.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.