E dielë, maj 24, 2015 Kosova 05:06

Lajmet

Cameron premton ndihmë ushtarake për Libinë

Libi - Takimi në mes të kryeministrit libian Ali Zeidan dhe atij brtianik David CameronLibi - Takimi në mes të kryeministrit libian Ali Zeidan dhe atij brtianik David Cameron
x
Libi - Takimi në mes të kryeministrit libian Ali Zeidan dhe atij brtianik David Cameron
Libi - Takimi në mes të kryeministrit libian Ali Zeidan dhe atij brtianik David Cameron
Kryeministri i Britanisë David Camron gjatë vizitës së tij në Libi ka mbajtur një prononcim ku shprehet se është zotuar që të ndihmojë ushtrinë dhe policinë e këtij shteti.

Cameron tha të ejten në Tripoli se Britania është përgatitur që t'i ofrojë Libisë trajnim dhe ndihmë për shkak të shqetësimeve në rritje mbi sigurinë në rajon.

Udhëtimi i Cameron-it në kryeqytetin libian vije 2 ditë pas paralajmërimit të Zyrës për Politikë të Jashtme të Britanisë ku tregohet lidhur me rrezikun potencial që i kanoset Ambasadës së Britanisë në Tripoli. 

Gjatë të mërkurën ka vizitur shtetin fqinjë, Algjerinë, ku ka arritur një partneritet në sferën e sigurisë.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.