E premte, maj 22, 2015 Kosova 11:59

Lajmet

Erdogan reagon ndaj vonesave për anëtarsim në BE

Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip ErdoganKryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan
x
Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan
Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan
Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka akuzuar Bashkimin Evropian duke thënë se “është e pafalshme” një vonesë e mëtejshme për anëtarsim në bllokun e përbërë nga 27 shtete.

Erdogan në deklaratën e bërë gjatë të hënës ka thënë se shteti i tijë  “është duke qëndruar para protës së BE-se për 50 vite, që nga viti 1950”.

Shteti me shumicë muslimane është duke bërë negociata me vite për anëtarsim të mundshmën në BE, por deri më tani është bërë pak progres në kandidaturën e tij.
Kryeministri turk ka bërë të ditur se planifikon një vizitë në Bruksel ku do të bisedojë lidhur me këtë çështje.

Kohë më parë, Erdogan pati deklaruar se Turqia mund të humb interesimin e saj për anëtarsim në BE, nëse nuk i bashkohet këtij blloku shtetesh gjatë vitit 2023.

Përzgjedhja Jonë

Manuali i IS-it për militantët, përdorni ngjyrë të padukshme dhe mustaqe false

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.