E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 10:47

Lajmet

Nike ende nuk e di se çfarë do të bëjë me reklamat e Pistorius

Foto nga gjykimi i sportistit jug-afrikan Oscar PistoriusFoto nga gjykimi i sportistit jug-afrikan Oscar Pistorius
x
Foto nga gjykimi i sportistit jug-afrikan Oscar Pistorius
Foto nga gjykimi i sportistit jug-afrikan Oscar Pistorius
Kompania e veshëmbathjeve sportive, Nike, nuk ka ndonjë plan se çfarë do të bëjë me spotet publicitare në të cilat paraqitet sportisti olimpik Oscar Pistorius.

Nike ka shqyrtuar lidhur me fushtatat reklamuese ku paraqitet sportisti Pistorius, pasi që ylli i sportit të Afrikës së Jugut është ngarkuar me akuzën për vrasjen e të dashurës së tij.

Zëdhënësi i Nike Inc, KeJuan Wilkins ka konfirmuar për Associated Press, planet e kompanisë së atleteve. Ai ka refuzuar të tregoj nëse kjo kompani ka pasur plane të më hershme për Pistorius dhe se a do t’i ndërpres ato pas gjykimit të sportistit.

Pistoirus, është akuzuar për vrasjen e të dashurës së tij, modeles jug-afrikane Reeva Steenkamp, është gjetur e vdekur në shtëpinë e atletit të enjten në Pretoria.

Në vitin 2012, Pistorius bëri histori si personi i parë më këmbë të amputuara, që konkurroi në Lojërat Olimpike, edhe pse nuk fitoi ndojë medalje.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.