E dielë, maj 24, 2015 Kosova 11:06

Lajmet

Karzai dëbon forcat amerikane nga porvinca

Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai.Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai.
x
Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai.
Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai.
Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, ka udhëzuar Ministrinë e Mbrojtjes që të dëbojë forcat speciale të Shteteve të Bashkuara nga provinca Vardak, brenda dy javësh.

Zëdhënësi i presidentit, Aimal Faizi, ka thënë se vendimi është marrë në Këshillin për Siguri Kombëtare të Afganistanit.

Duke folur para gazetarëve, ai ka akuzuar forcat speciale të SHBA-së dhe disa njësite afgane për shkaktimin e “pasigurisë dhe joqëndrueshmërisë” në provincë.

Faizi ka thënë se nëntë njerëz janë zhdukur, pasi forcat speciale amerikane kanë kryer një operacion ushtarak në provincën Vardak.

Njësitet afgane po ashtu fajësohen për prerjen e kokës së një studenti universitar në këtë provincë.

Vardaku ka qenë fokusi i fundit i operacioneve kundër militantëve.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.