Ndërlidhjet

logo-print

Vdes arkitekti i Brazilias, Oscar Niemeyer

  • RFE /RL

Arkitekti brazilian, Oscar Niemeyer, ka vdekur në moshën 104-vjeçare në Rio de Zhaneiro. Niemeyer ka qenë i njohur për dizajnët e tij të avancuar, duke përdorur forma dhe grafikë abstrakte.

Atij i atribuohet riorganizimi i identitetit të Brazilit, pas punës që ka bërë në ndërtesat e Brazilias.

Neimeyer ka qenë po ashtu anëtar i një ekipi arkitektësh, që ka dizajnuar ndërtesën e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.(v.t.)
XS
SM
MD
LG