E mërkurë, nëntor 25, 2015 Kosova 07:10

Aktuale

Incidente në veri, policia shton patrullimet

Policia e Kosovës ka shtuar patrullimet në pjesën veriore të Kosovës ku vazhdojnë të mbretërojnë tensionet ndër-etnike në mesin e popullatës së përzier.

Të hënën mbrëma, policia dhe misioni i NATO-s në vend regjistruan një shpërthim që thuhet se ka ndodhur përtej liqenit të Gazivodës - në Serbi, ndërsa të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës.

Zëdhënësi i policisë rajonale në Mitrovicë, Besim Hoti, tha se çështjen e shpërthimit është duke e analizuar KFOR-i, ndërsa pas incidentit me armë zjarri nuk dihen ende personat që, nga vetura në lëvizje, kanë shtënë me armë zjarri në afërsi të stacionit të zjarrfikësve.

Besim HotiBesim Hoti
x
Besim Hoti
Besim Hoti
“Besohet se persona ende të paidentifikuar, diku pesë persona, nga një automjet i tyre kanë shtënë me armë zjarri në afërsi të ndërtesës së zjarrfikëseve në veri. Nuk është raportuar për të lënduar apo dëme materiale”, i tha ai Radios Evropa e Lirë.

Situata në veri të Kosovës, gjatë javës së kaluar ,u përshkua nga një varg incidentesh -përfshirë disa shpërthime në pjesë të ndryshme të asaj zone.

Mekanizmat e sigurisë u vunë në gjendje gatishmërie për të ndërhyrë në rast të përshkallëzimit të situatës, ndërsa shtuan numrin e patrullimeve atje.

Stabiliteti i brishtë

Incidentet ishin përshkallëzuar në lagjen “Kroi i Vitakut” pasi serbët e atjeshëm kundërshtonin rindërtimin e shtëpive të banorëve shqiptarë.

Hoti tha se incidente të tilla nuk i kontribuojnë stabilitetit në atë pjesë të vendit.

“Incidentet e tilla nuk i kontribuojnë stabilitetit dhe sigurisë. Prandaj, Policia e Kosovës do të shtojë masat e sigurisë me shtimin e patrullimeve në të gjitha zonat e banuara me popullatë të përzier - në veçanti në këto zona të ndjeshme, me qëllim të parandalimit të çfarëdo incidenti madhor që do të kishte çfarëdo ndikimi në situatën e sigurisë ”, tha ai.

Një ditë më parë, KFOR-i bëri të ditur përmes një komunikate për media se ëshët takuar me disa përfaqësues të serbëve të veriut të cilëve u ka bërë të qartë se do të veprojë kundër personave të armatosur që nuk kanë të drejtë të bartin armë.

“Në rast se KFOR-i sheh ndokënd tjetër të armatosur apo duke e kërcënuar ambientin e qetë dhe të sigurt në çfarëdo mënyre tjetër, KFOR-i është plotësisht i autorizuar të reagojë shpejt dhe në mënyrë të vendosur dhe të kujdeset që keqbërësit do të sanksionohen. Përfundimisht përfaqësuesit e komunitetit gjithashtu do të mbahen përgjegjës”, u tha në komunikatën e lëshuar nga misioni.
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum