E premte, maj 22, 2015 Kosova 22:37

Aktuale

Bruksel: Ftesë për takimin Jahjaga – Nikolliq, më 6 shkurt

Bruksel
Bruksel
RFE /RL
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq, janë ftuar për takim në Bruksel javën e ardhshme, është konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, nga zyra e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton.

Zëdhënësja Maja Kocijançiq, i ka konfirmuar Radios Evropa e Lirë, se për të dy presidentët është dërguar ftesa për takim.

“Catherine Ashton i ka thirrur për në Bruksel, presidentin Tomisllav Nikolliq dhe presidenten Atifete Jahjaga, për takime më 6 shkurt”, thuhet në njoftim.

Po ashtu, në njoftim theksohet se “takimet mbahen në kontekst të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet dy palëve”.

Tashmë, në dialogun e nivelit të lartë politik Kosovë - Serbi, janë mbajtur disa takime ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiq.

Këto takime, që janë ndërmjetësuar nga përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, kanë rezultuar me disa marrëveshje, në mesin e të cilave është edhe ajo për menaxhimin e integruar të kufirit.(f.b.)
Ky forum është mbyllur
Radhitja e komenteve
Komentet
     
Nga : Anonim
04.02.2013 11:38
Veq mos tju lypin kurorzim., tjerat ska gajle....

Nga : Dani Prej : Prizren
02.02.2013 13:27
kjo dmth si na skemi kurrgja ndore, dikur bile thojshin me ta pre kmishen pa mat, tash hiq spo bajn za vec ka pi ju thojn

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.