Ndërlidhjet

UASHINGTON


Zyrtarët dhe policia amerikane konfirmuan se pluhuri i dyshimtë i gjetur dje në ndërtesën e Senatit në Uashington, e përmbante helmin ricin.
Kreu i shumicës në Senat Bill First, tha ricin mund të shkaktojë vdekjen, por nga incidenti i djeshëm askush nuk ka pësuar.
"Më të shqetësuar jemi për helmimin me ricin përmes frymëmarrjes. Deri tani të gjithë ndjehen mirë dhe nuk kanë simptome helmimi" tha First.
Ricini është dyfish më i rrezikshëm se helmi i kobrës, dhe për disa orë mund ta mbysë njeriun.
XS
SM
MD
LG