Ndërlidhjet

BRUKSEL


NATO-ja ka thënë se do të vazhdojë ndjekjen e ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq dhe të kërkuarve të tjerë për krime të luftës. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, jaap de Hoop Scheffer ka thënë se është me rëndësi për gjithë rajon që këta persona të shkojnë atje ku duhet të jenë, pra në Tribunalin e Hagës.
"Ata, aktualisht edhe mund të fshihen, por ata nuk mund të fshihen dhe të ikin përgjithmonë", ka dekalruar Scheffer, një ditë pas dështimit të një operacioni të SFOR-it në Bosnjë për të kapaur Karaxhiqin që kërkohet nga Haga për krime lufte dhe gjenocid.
XS
SM
MD
LG