Ndërlidhjet

BAGDAD


Forcat amerikane dhe policët irakianë po luftojnë me kryengritësit, të cilët kanë kryer një seri sulmesh të koordinuara në qytetet e dominuara me sunitë, në Bakuba, Fallujah dhe Ramadi, ndërkaq disa shpërthime tjera kanë ndodhur në qytetin verior të Mosulit.
Policia thotë se në Mosul nga shpërthimi i disa autobombave dhe mjeteve tjera, në disa stacione të policisë kanë vdekur të paktën 40 persona dhe janë lënduar rreth 100 të tjerë.
Agjencitë njoftojnë se shpërthimi i një autobombe në Bagdad janë vrarë 3 anëtarë të gardës kombëtare të Irakut.
XS
SM
MD
LG