Ndërlidhjet

LOS ANGJELES


Sot në moshën 80 vjeçare, vdiq aktori i njohur amerikan i filmit, Marlon Brando. Për zotin Brando thuhej se ishte njëri ndër aktorët më të mirë në botë. Marlon Brando sikur bëri revolucion në aktrimin amerikan me rolet e tij në filmat siç janë "Në portet e Nju Jorkut" dhe me krijimin e personalitetit të shefit të Mafias, Don Vito Korleone në filmin "Kumbara". Kritikët e filmit kanë lavdëruar edhe rolet e Marlon Brandos në filmat "Tangoja e fundit në Paris", "Apokalipsa tash" e filma të tjerë. Në karrierën e tij ai dy fitoi herë çmimin Oskar.
XS
SM
MD
LG