Ndërlidhjet

NJU JORK


Një raport i ri i bërë publik sot thotë se gardianët amerikanë i kanë abuzuar disa militantë të dyshuar në bazën ushtarake amerikane në Guantanamo, Kubë.
Grupet për të drejtat e njeriut i kanë kritikuar Shtetet e Bashkuara për mbajtjen pa afat të personave të kapur në Afganistan dhe në Irak.
Ndërkaq, Departamenti i Mbrojtjes ka njoftuar se ushtria ofron kushte "të sigurta, humane dhe profesionale" në qendrën e paraburgimit në Guantanamo.
XS
SM
MD
LG