Ndërlidhjet

KABUL


Militantë afganë që mbajnë Shqipe Hebibin dhe dy kolegët e saj nga OKB-ja, i kanë akuzuar Shtetet e Bashkuara për ngecjen e negociatave, por një zyrtar afgan ka thënë se paraja ka qenë pengesa kryesore.
Akbar Aga, që pohon të jetë lider i Ushtrisë Myslimane, ka thënë se deklarata e zëvendës sekretarit amerikan të shtetit Richard Armitage, për mos lirimin e të burgosurve talibanë, i ka shuar shpresat për lirimin e pengjeve para Bajramit.
Megjithatë, Agha ka shfaqur shpresën që pas negociatave me qeverinë afgane, "të merret ndonjë vendim për fatin e pengjeve".
XS
SM
MD
LG