Ndërlidhjet

PENJAN


Zëvendësministri i jashtëm rus u takua në Penjan me udhëheqësin koreanoverior, Kim Jong – ill, në përpjekje për të ulur tensionet që kanë përfshirë gadishullin korean, lidhur me prgramet bërthamore të Penjanit.
Nuk ka pasur informacione mbi takimin, ndërkohë që Rusia ka paraqitur një plan, për një gadishull korean pa armë bërthamore në shkëmbim të ndihmës ekonomike për Korenë e Veriut.
Burimet nga Penjani bëjnë të ditur se ky i fundit nuk ka armë bërthamore dhe nuk parasheh ndonjë sulm ndaj Koresë së Jugut nëse shpërthen konflikti me Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG