Ndërlidhjet

MEKË


Ditën e parë të haxhit, pelegrinazhit vjetor të myslimanëve, rreth dy milion besimtarë u drejtuan të qetë nga Mina në luginën afër Mekës, duke ndjekur gjurmët e profetit Muhamed.
Në kohën e shkallëzimit të tensioneve lidhur me gjasat për sulm ushtarak kundër Irakut të prirë nga Shtetet e Bashkuara, Arabia Saudite ka përforcuar masat e sigurisë, duke mobilizuar rreth 20 mijë njerëz krahas 60 mijë punonjësve të emergjencës dhe vullnetarëve.
XS
SM
MD
LG